LGD „Puszcza Notecka” promuje swój obszar w Brukseli


LGD „Puszcza Notecka” promuje obszar w Brukseli

 Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym z Lokalnymi Grupami Działania.

W dniach 26-28 marca 2018 uczestniczyliśmy w wyjeździe studyjnym do Brukseli pn: „WIELKOPOLSKA WIELKANOC W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM”.

W ramach wyjazdu odbyła się:

  1. Konferencja z udziałem ekspertów podczas której omówiono zadania i funkcjonowanie Lokalnych Grup Działania w obecnym i przyszłym okresie programowania
  2. Wystawa rękodzielnictwa
  3. Prezentacja tradycji około wielkanocnych – POCZĘSTUNEK

27 marca 2018 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli był dniem Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski. Poseł do PE Andrzej Grzyb we współpracy z Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim reprezentującym Samorząd Wojewódzki, zaprosił do Brukseli przedstawicieli 26 LGD z całego regionu by zrealizować wydarzenia „Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym”.

LGD „Puszcza Notecka” promowała obszar 8 (Wronki, Międzychód, Sieraków, Ostroróg, Kwilcz, Chrzypsko Wielkie, Obrzycko gmina oraz Obrzycko miasto, oraz 2 powiaty Szamotulski i Międzychodzki.

„Puszcza Notecka” zaprezentowała nasze dziedzictwo na tle obszaru atrakcyjnego turystycznie i biznesowo a także przedstawiła bogactwo tradycji kulinarnych i kulturowych oraz zwyczaje wielkanocne które ciągle są żywe. Poza tym zabraliśmy z sobą część wystawy fotograficznej z okazji 25-Lecia Zespołu Folklorystycznego „MARYNIA” z Wronek obrazującej tradycyjne stroje regionalne w wizji artysty fotografika-do zdjęć pozowały Panie z Zespołu MARYNIA. Wystawa ta wzbudzała duże zainteresowanie i była pretekstem do wielu rozmów o kulturze, folku i pielęgnowaniu tradycji.

Ponadto ważnym elementem było przekazanie uczestnikom materiałów informacyjnych które otrzymaliśmy z Gmin i Starostw członkowskich. Każdy uczestnik otrzymał w torbie pakiet tych materiałów.

W ramach całodniowego programu zorganizowano konferencję ekspercką z udziałem przedstawicieli instytucji UE, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz przybyłych LGD. Konferencja miała na celu zebranie i przekazanie doświadczeń wielkopolskich LGD wdrażających Lokalne Strategie Rozwoju w ramach budżetu UE oraz przedstawienie ich rekomendacji na przyszłość. Podczas spotkania uczestnicy mieli również okazję do dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, którzy przedstawili m.in. zarys sytuacji co do rozpoczynających się prac nad programowaniem budżetu UE po 2020. W panelu konferencji udział wzięli: Andrzej Grzyb poseł do PE współprzewodniczący polskiej delegacji w Grupie EPL w PE, Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Małgorzata Blok przewodnicząca Wielkopolskiej Sieci LGD, dr Czesław Siekierski Poseł do PE, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Rybołówstwa (AGRI), Josefine Loriz-Hoffmann dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI), Krzysztof Hetman Poseł do PE członek Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI), Krzysztof Wójcik przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO).

Wieczorem w największej przestrzeni wystawowej Parlamentu Europejskiego na stoiskach przygotowanych przez LGD prezentowano dorobek i potencjał w postaci materiałów informacyjnych, video-prezentacji, wytwarzanych produktów, warsztatów rękodzieła. Można było również skosztować lokalnych specjałów – tematem przewodnim prezentowanej oferty były Wielkopolskie Tradycje Wielkanocne.

Dziedzictwo kulinarne LGD „PUSZCZA NOTECKA”  reprezentowały wyśmienite wędliny ze świnki złotnickiej, pasztety, szynki, kiełbasy oraz żurawiny i smalec z OLANDII z Prusimia gm. Kwilcz. Baby wielkanocne, mazurki, baranki, chleby i inne wypieki nawiązujące do tradycji Wielkanocnych z firmy „Piekarnia-Cukiernia-Nabiał Anny Kwiateckiej z Wronek nie mogło zabraknąć przetworów z Firmy „MIEDZYCHÓD”, Pani Kwitecka przygotowała też mini mazurki pięknie zapakowane jaki prezenty dla wizytujących nasz stół gości.

Ponadto wspaniale zdobiły nasz stół koguty, kury, i inne figurki zrobione specjalnie na ten wyjazd przez Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej z Międzychodu – figurki te przekazaliśmy wizytującym stoisko parlamentarzystom.

Ponadto Olandia przygotowała na miejscu pyszny żurek którym częstowaliśmy uczestników wydarzenia.

 Nasz stół zdobiły palmy, świeże tulipany, prymulki oraz malowane jajka.

W wyjeździe udział wzięli: Irena Wojciechowska – Wiceprezes Stowarzyszenia, Damian Michałęk – Członek Rady Stowarzyszenia oraz Paweł Ludek kucharz z Olandii który przygotowywał pokazy kulinarne oraz prowadził degustację potraw.

Inaugurację wieczoru wzbogaciły występy folklorystyczne.

Występy wraz z prezentowaną oferta wielkopolskich LGD były doskonałą promocją kultury Wielkopolski i okazją przybliżeniem regionu licznie przybyłym gościom z wielu krajów UE i z poza kontynentu.

Na zakończenie wydarzenia miłym akcentem było wręczenie organizatorom Panu Posłowi Andrzejowi Grzybowi, Panu Marszałkowi Krzysztofowi Grabowskiemu i Pani Izabeli Mroczek Dyrektor Departamentu PROW symbolicznych koszy z  przekazanymi od Lokalnych Grup materiałami, i gadżetami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy wspierali nasz LGD w organizacji tego wydarzenia, a szczególnie gminom i starostwom oraz „Olandii” z Prusimia , Środowiskowemu Domu Pomocy Społecznej z Międzychodu, Firmie Pani Kwiateckiej z Wronek, Firmie Miedzychód.