Światowy Dzień Turystyki


W piątek 28 września 2018 roku w Międzychodzie i gościnnej Krainie 100 Jezior odbyły się Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki – święto turystów i wszystkich osób z wielkopolskiej branży turystycznej. Motywem przewodnim Dni Turystyki była, przypadająca w bieżącym roku, 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Podczas części oficjalnej, która odbyła się w Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie, Krzysztof Wolny, Burmistrz Międzychodu oraz Damian Michałek, Członek Zarządu Fundacji Olandia, zaprezentowali atrakcje turystyczne Międzychodu i Krainy 100 Jezior.
Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu dra Marka Rezlera, który wprowadził zgromadzonych w tematykę Powstania Wielkopolskiego. W kolejnej części zaprezentowano dotychczasowe działania Samorządu Województwa Wielkopolskiego związane z obchodami setnej rocznicy wybuchu Powstania oraz kolejne, czekające nas wydarzenia.
Za wkład w rozwój turystyki w naszym regionie wręczono Odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, przyznaną – na wniosek Burmistrza Międzychodu – przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. To wyjątkowe wyróżnienie, z rąk Macieja Wituskiego – Przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, otrzymała pani Jolanta Matalewska – Prezes Międzychodzkiego Stowarzyszenia Agroturystycznego, od ponad 25 lat aktywnie działająca na rzecz wielkopolskiej agroturystyki i turystyki wiejskiej.
Na zakończenie części oficjalnej rozstrzygnięto IV Edycję Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w której nagrodzono najlepsze prace, ukazujące piękno województwa wielkopolskiego, jego walory naturalne, dorobek historyczny i kulturowy.
W części krajoznawczej Dni Turystyki uczestnicy zwiedzili wybrane atrakcje turystyczne Krainy 100 Jezior, m.in. Międzychód, Radusz, Sieraków i Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Obchody zakończono w Skansenie Olenderskim „Olandia” w Prusimiu. Podczas części biesiadnej odbyło się podsumowanie konkursu o Najlepszą Nalewke oraz Wino Puszczy noteckiej, który był organizowany wspólnie z Stowarzyszenie Puszcza Notecka.
Organizatorami Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki 2018 byli:
Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Gmina Międzychód, Klaster Turystyczny Kraina 100 Jezior oraz Fundacja Olandia. 
Światowy Dzień Turystyki ustanowiony został przez Światową Organizację Turystyki w celu uświadomienia znaczenia turystyki i jej wpływu na wartości społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturowe. To najważniejsze, cykliczne święto branży turystycznej, obchodzone jest na świecie 27 września każdego roku. Światowy Dzień Turystyki to święto ludzi, którzy związani są z turystyką zarówno zawodowo, jak i w ramach szeroko pojętej działalności społecznej. Jest on doskonałą okazją do integracji przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i środowiska turystycznego. Obchody tego dnia pozwalają na uhonorowanie osób zasłużonych dla turystyki, a także wymianę doświadczeń, podsumowanie podejmowanych działań i zapoznanie się z aktualną sytuacją rynkową. Tegorocznemu Światowemu Dniu Turystyki, którego oficjalne obchody odbyły się w Budapeszcie (Węgry), przyświeca hasło: „Turystyka i Transformacja Cyfrowa” (ang. Tourism and the Digital Transformation).
Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki mają w naszym regionie wieloletnią tradycję. Organizowane są każdego roku na przełomie września i października przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z partnerami lokalnymi. Do tej pory Obchody odbyły się w różnych rejonach Wielkopolski, w tym w ostatnich latach w Kościanie, Gnieźnie i Czarnkowie.
Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki to najważniejsza tego typu impreza w województwie wielkopolskim – okazja do spotkania się fachowców z różnych dziedzin, podsumowania mijającego sezonu turystycznego, a także wymiany doświadczeń i integracji branży. W Obchodach uczestniczą reprezentanci środowisk, dla których ważny jest rozwój turystyki i promocja Wielkopolski, a więc m.in. przedstawiciele władz województwa wielkopolskiego, organizacji pozarządowych, uczelni kształcących kadry dla turystyki, branży, samorządów lokalnych, a także władze i członkowie Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, publicyści krajoznawczy, media oraz inne podmioty i osoby odgrywające znaczącą rolę w popularyzowaniu turystyki w Wielkopolsce.
Ogromne podziękowania dla naszych partnerów: Gmina MiędzychódBiblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury im. Jana Daniela JanockiegoPrimavika, @Firma Michałowski, @samorząd województwa wielkopolskiego. Podziękowania dla naszych przewodników: Artur Paczesny, Antonii Taczanowski, Robert Jędrzejczak, Jacek Kaczmarek oraz dla Nadleśnictwa Międzychód oraz Pana Piotra Bielanowskiego.
Za wrażenia muzyczne odpowiedzialni byli: Zespół Śpiewaczy CHABRY, Orkiestra Dęta Chludowo oraz Daniel Okupski.
Dziękujemy!