Przyjedź-zobacz- wypocznij – MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA ! – SIERAKÓW-


 
Przedstawiamy cykl prezentacji ciekawych miejsc z gmin partnerskich.
_________________________________________________
Dzisiaj zapraszamy do SIERAKOWA
________________________________________________
Ciekawe atrakcje w okolicy wiaty turystycznej w Sierakowie przy ul. Kasztanowej
________________________________________________
1.
Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie, czyli Powiatowa Instytucja Kultury mieści się w odbudowanym południowym skrzydle dawnego sierakowskiego zamku. Jego początki sięgają XIV w., a samo muzeum funkcjonuje już ponad 20 lat. W muzeum najcenniejszym eksponatem są sarkofagi rodziny Opalińskich, odkryte w 1991 r. w krypcie kościoła pobernardyńskiego.
___
________________________________________
2.
Stado Ogierów Sieraków to najstarsze stado ogierów na terenach Polski. w 1829 r. sprowadzono tutaj do hodowli pierwsze ogiery z niemieckich stadnin i stad ogierów. Przed I wojną światową w Stadzie znajdowało się 213 ogierów. Dopiero od 1919 r. sierakowskie stado przechodzi w ręce władz polskich. Obecnie Stado Ogierów Sieraków zajmuje się hodowlą koni, sportem jeździeckim, rekreacją i turystyką.
____________________________________________
3.
Kościół Pobernardyński Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Sierakowie to perła Sierakowa ufundowana przez rodzinę Opalińskich. Jednonawowy kościół został zbudowany na planie krzyża, pierwotnie nie posiadał wież.Jego budowę zapoczątkował Piotr Opaliński – wojewoda poznański, jednak nie doczekał ukończenia inwestycji i jego realizację przejęła żona Zofia z Kostków oraz jej synowie Łukasz i Krzysztof. Budowa rozpoczyna się 1619 r. od klasztoru bernardynów, która prowadzona była pod dyktando włoskiego architektaznanego w Wielkopolsce Krzysztofa Bonadurę Starszego. Siedemnastowieczne wnętrze zostało zachowane w prawie niezmienionym stanie. Wczesnobarokowy ołtarz główny pochodzi z 1642 r. a jego ozdobą jest namalowany przez flamandzkiego malarza Artusa Wolfforta obraz pt. „Zdjęcie z krzyża”. W prezbiterium umieszczone są bogato intarsjowane stalle. Wykonane zostały w 1641 r. przez bernardyna z Poznania, brata Hilariona.
________________________________________
4.
Wieża Zdroje w Puszczy Noteckiej z punktem obserwacyjnym dla turystów zlokalizowanym na poziomie 26 m jest dostępna bezpłatnie w sezonie obserwacji przeciwpożarowej. Cała wieża liczy sobie 32 m i powstała w miejscu drewnianej dostrzegalni przeciwpożarowej. Obiekt znajduje się na terenie leśnictwa Kukułka, w pobliżu dawnej leśniczówki Pławiska, na tzw. „Francuskich Górach” i wśród pięknych lasów Puszczy Noteckiej. W bezchmurny dzień z góry rozpościera się magiczny widok na kompleks leśny Puszczy Noteckiej oraz Sierakowskiego Parku Krajobrazowego.