szkolenie (spotkanie informacyjno-szkoleniowe) 16.09.2024


 
16 września 2024  na sali sesyjnej Gminy Międzychód, odbyło się spotkanie szkoleniowo – informacje .
✒️ Spotkanie dedykowane było przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego tworzącym spójny obszar działania naszego Stowarzyszenia
Przypomnijmy że są to gminy :
W spotkaniu uczestniczyli włodarze i pracownicy gmin oraz przedstawiciele zarządu i zespół z naszego biura .
Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie i bardzo merytoryczną dyskusję. Spotkanie otworzył i przedstawił główne założenia i plany naborów prezes Jacek Kaczmarek, szkolenie dotyczące możliwości pozyskania dofinansowań prowadził Łukasz Klapczyński dyrektor biura.
Przypominamy, że w obecnej perspektywie finansowej działać będziemy w ramach 3 funduszy – EFRROW, EFS+, EFRR.
W ramach EFRR realizować będziemy projekt:
„Zarządzanie strategią, monitorowanie, ewaluacja i animowanie na obszarze LGD”
Zadania realizowane w projekcie
Zadania realizowane w projekcie, to zarządzanie, animacja i monitorowanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Puszcza Notecka na lata 2023-2027 (LSR). Na podstawie przeprowadzonej analizy potrzeb i potencjału LSR zidentyfikowano problemy, z którymi borykają się mieszkańcy obszaru. Najważniejsze problemy jakie wskazano dotyczyły: stanu infrastruktury technicznej, społecznej, sportowej, turystycznej i rekreacyjnej, aktywności społecznej, rozwoju OZE, dziedzictwa lokalnego, przedsiębiorczości i oświaty. W ramach LSR na lata 2023-2027, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Puszcza Notecka zidentyfikowało cele, które są odpowiedzią na zdiagnozowane problemy społeczności lokalnej. Głównym zadaniem LGD będzie ogłaszanie i prowadzenie naborów wniosków w ramach komponentu wdrażane LSR.
Okres realizacji projektu
08.01.2024 r. – 30.09.2029
Grupa docelowa
Społeczność lokalna z terenu objętego LSR
Cel projektu
Celem projektu jest wdrożenie działań zaplanowanych w Lokalnej Strategii Rozwoju w ramach EFRR, na obszarze Stowarzyszenia Puszcza Notecka do 30.09.2029 r. Planowane działania wzbudzą zainteresowanie oraz zachęcą potencjalnych beneficjentów do aplikowania o środki, zwiększając tym samym liczbę zrealizowanych projektów. Ponadto celem działań LGD jest utrwalenie oraz pogłębienie akceptacji, przychylności mieszkańców obszaru LGD do wspólnej realizacji LSR . W celu osiągnięcia założeń projektu niezbędne jest zapewnienie m.in.: personelu bezpośrednio zaangażowanego w zarządzanie, rozliczanie, monitorowanie projektu. Biuro LGD będzie dostępne dla społeczności lokalnej przez 5 dni w tygodniu.
Dodatkowo ponoszone będą koszty eksploatacji pomieszczeń wykorzystywanych na potrzeby realizacji projektu tj.: biuro – koszty wynajmu w tym opłaty eksploatacyjne oraz koszty związane z ogólną obsługą projektu: koszt rachunku bankowego, usługi pocztowe, koszty dostawy mediów itp. W ramach projektu LGD przeprowadzi również: nabór na operacje zaplanowane w ramach EFRR, spotkanie informacyjno-promocyjne, szkolenie dla potencjalnych wnioskodawców w zakresie wypełniania wniosku, będzie prowadziło nieodpłatne doradztwo dla potencjalnych beneficjentów, przeszkoli organ decyzyjny i pracowników Biura, zapewni utrzymanie i aktualizację w okresie realizacji projektu strony internetowej zawierającej niezbędne informacje dla społeczności lokalnej o realizowanych działaniach.
Wartość projektu:
Łączny koszt Projektu 637 261,71 PLN , w tym:
Kwota dofinansowania 573 535,53 PLN
Kwota dofinansowania z UE 509 809,36 PLN
Wartość wkładu własnego Beneficjenta wynosi 63 726,18 PLN