Rajd szlakiem najważniejszych zabytków historii, kultury i przyrody z okazji XV rocznicy powstania LGD Puszcza Notecka – 25 września 2021r.


Rajd szlakiem najważniejszych zabytków historii, kultury i przyrody z okazji XV rocznicy powstania LGD Puszcza Notecka – 25 września 2021r.
Rajd rozpoczął się na parkingu Hotelu „Posnania” w Łężeczkach.
Zebrani wyruszyli autokarem zwiedzić najpiękniejsze miejsca naszego obszaru, zachwycać się przyrodą Puszczy Noteckiej, podziwiać zabytki, poznać ciekawe historie niezwykłych postaci tu mieszkających…
W rolę przewodników wcielili się Prezes Jacek Kaczmarek (regionalista, pilot wycieczek turystycznych, autor wielu publikacji turystycznych i historycznych) oraz Paweł Mordal – Prezes PTTK O/Szamotuły, Sekretarz Gminy Obrzycko, przewodnik turystyczny, regionalista.
Rozwój turystyki jest bardzo ważnym elementem Lokalnej Strategii Rozwoju, dlatego też przy okazji Rajdu informowaliśmy o efektach dotacji udzielonych przez nasze stowarzyszenie, pokazując jednocześnie je na trasie RAJDU.
Pierwszym przystankiem rajdu było Chrzypsko Wielkie – gotycki kościół, na wzgórzu, nad największym na Pojezierzu Międzychodzko – Sierakowskim jeziorem. Po kościele i jego otoczeniu oprowadzał nas ksiądz Proboszcz Marian Ciesielski.
Kolejnym punktem była Gmina Ostroróg. W Rudkach – w okresie międzywojennym oazie artystów spotkaliśmy się z panem Pawłem Mordalem, który dalej prowadził naszą grupę do Gminy Obrzycko – najpierw pałacu w Kobylnikach, a potem prawdziwej perły naszego obszaru i architektury drewnianej w Wielkopolsce – kościoła w Słopanowie – z niespotykanymi malowidłami. Tu przywitał nas także pan Mariusz Śmigielski – członek naszego Stowarzyszenia, a kościół mogliśmy zwiedzić dzięki uprzejmości Pani Kustosz – opiekuna tego obiektu.
Z panem Pawłem pojechaliśmy dalej – do miasta Obrzycko na Rynek z zabytkowym Ratuszem, do pałacu w Zielonejgórze i do jedynego na naszym obszarze deskalu w Antoninach.
Po chwili odpoczynku – przygotowanym pikniku z termosami z kawą i drożdżówkami, pożegnaliśmy pana Pawła i wyruszyliśmy do Wronek. Tam zatrzymaliśmy się przy dawnym cmentarzu żydowskim. Następnie drogą z najpiękniejszym widokiem na zakola Warty dojechaliśmy do Biezdrowa – odwiedziliśmy Sanktuarium Krzyża Świętego i przez Sieraków dotarliśmy do Marianowa –do najgrubszego na naszym obszarze dębu „Józef”. Dalej – drogą przez Puszczę Notecką – Chorzępowo, Zatom Nowy, Radgoszcz i następnie przez most nad Wartą w Międzychodzie, fragmenty międzychodzkiego Lipowca powędrowaliśmy do kościoła w Kamionnie, gdzie czekał na nas ksiądz Proboszcz Marek Jankowski. Po gotyckim – jednym z najpiękniejszych w Wielkopolsce kościołów oprowadzał nas Jacek Kaczmarek. Ostatni punkt programu – pałac wg projektu K.F.Schinkla i park w Kwilczu mogliśmy podziwiać dzięki właścicielowi panu Krzysztofowi Kwileckiemu, który pokazał nam remontowaną siedzibę rodu Kwileckich i porządkowany stopniowo zabytkowy park. Późnym popołudniem dotarliśmy do Hotelu „Posnania” w Łężeczkach gdzie na uczestników czekał Pan Rafał Litke Starosta Międzychodzki – nasz Wiceprezes wraz z grupą osób.
 
Uczestnicy zjedli obiad, a w przygotowanej na nasz przyjazd sali konferencyjnej odbył się pokaz filmów promocyjnych opowiadających o walorach obszaru LGD „Puszcza Notecka”.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tego wydarzenia!!!