Inne


Publikacja wykonana w ramach projektu KSOW „Kulinaria Puszczy Noteckiej”

kulinaria PN v2

 

 

Efektem trzech spotkań w ramach realizacji umowy z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich pt. „Puszcza Notecka uczy, aktywizuje, integruje” jest wydanie publikacji „Obszar LGD Puszczy Noteckiej i jego walory turystyczno-historyczne szansą na rozwój”

 

 

Obszar LGD Puszczy Noteckiej i jego walory turystyczno-historyczne szansą na rozwój

 

 

 

 

 

 

 

 

INFORMACJA O REALIZOWANEJ OPERACJI

Informacja o realizacji operacji_wzór info. na stronę internetową (002)

7 czerwca 2018r. w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim podpisaliśmy umowę z Marszałkiem Krzysztofem Grabowskim na realizację dotacji z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Z ramienia LGD Puszcza Notecka umowę podpisała Skarbnik Anna Andrałojć oraz Wiceprezes Irena Wojciechowska. Podczas podpisania umowy obecna była Pani Izabela Mroczek – Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Projekt pt: „PUSZCZA NOTECKA UCZY,AKTYWIZUJE,INTEGRUJE” na kwotę 20.607 zł będzie realizowany do 31 października 2018roku. 
Powyższa kwota zostanie zrefundowana po zakończeniu operacji i złożeniu wniosku o płatność (refundacja kosztów nastąpi po zatwierdzeniu wniosku nie później jednak jak do 31.12.2018r.)
Realizacja operacji mogła rozpocząć się już 15 maja br. jednak decyzją Zarządu rozpocznie się po podpisaniu umowy. Niebawem opracowany zostanie przez zespół z biura harmonogram działań i nastąpią uzgodnienia terminów z partnerami projektu.
Najprawdopodobniej zorganizowane zostanie spotkanie partnerów projektu.

Głównym celem realizowanej dotacji jest zsieciowanie i zaktywizowanie co najmniej 20 osób pracujących na rzecz rozwoju obszarów wiejskich poprzez prowadzenie obiektów w branży turystycznej oraz 40 osób młodych, które wkrótce wchodzić będą na rynek pracy. Operacja ma na celu również promocję obszaru jako miejsca atrakcyjnego do życia dla młodych osób.
Celami szczegółowymi operacji są:
– promocja obszaru poprzez stworzenie i wydanie dwóch publikacji promujących walory obszaru i jednocześnie sieciujących obiekty branży turystycznej oraz najciekawsze atrakcje obszaru,
– zaktywizowanie co najmniej 20 przedstawicieli branży turystycznej poprzez wspólne stworzenie publikacji,
– wykorzystanie potencjału młodych do stworzenia materiału w formie elektronicznej promującego obszar LGD,
– integracja środowiska branży turystycznej z osobami młodymi
Przyjęte grupy docelowe pozwolą na osiągnięcie założonych celów – zaktywizowani są zostaną zarówno przedstawiciele branży turystycznej, jak i osoby młode, a połączenie współpracy tych grup ze sobą pozwoli młodym na zapoznanie się z realiami tego biznesu, ale także poznanie walorów obszaru, jako obszaru przyjaznemu do życia, natomiast przedstawicielom branży turystycznej na nowe spojrzenie na ich problemy i atuty.
Projekt realizujemy z naszymi partnerami :m.in ; Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich czyli Szkoła na Leśnej z Wronek, Muzeum Zamek Opalińskich Powiatowa Instytucja Kultury z Sierakowa , oraz naszym zespołem „Puszcza Notecka Wolontariat”, „Puszcza Notecka Młodnik”, „Puszcza Notecka Seniority „, „Puszcza Notecka CUP”, branżą turystyczną i wieloma innymi stowarzyszeniami, sympatykami, oraz przyjaciółmi Puszczy Noteckie

RAJD TURYSTYCZNY DLA MIESZKAŃCÓW LGD PUSZCZA NOTECKA.

24 września 2017roku na przystani nad Rzeką Wartą w Sierakowie odbył się Maraton Puszczy Noteckiej, którego jednym z elementów był   RAJD TURYSTYCZNY DLA MIESZKAŃCÓW LGD PUSZCZA NOTECKA.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników z całego obszaru terenu LGD „Puszcza Notecka”. Wzięło w nim udział ponad 100 wolontariuszy.

Start odbył  się na przystani nad rzeką Wartą w Sierakowie. Zawodnicy biegli  w kierunków stawów hodowlanych a następnie przecinając drogę w kierunku Marianowa w stronę Puszczy. Następnie kierowali się wzdłuż jeziora Lichwińskiego do osady Lichwin. Z osady Lichwin biegli w kierunku jeziora Kubek do Jeleńca gdzie znajdował się  pierwszy punkt żywieniowy. Dalej kierowały już strzałki oraz wolontariusze. Kolejnym punktem był jeden z malowniczych śródleśnych jeziorek, które uczestnicy pokonali specjalną groblą. Po minięciu grobli trasa skręcała w lewo. W okolicach 10km znajdowała się premia górska na Francuskich Górach. Po minięciu premii trasa wiodła w kierunku Borowego Młyna, a następnie przy 19km doprowadziła nas do Jeziora Lichwińskiego. Stamtąd strzałki kierowały ponownie w kierunku przecięcia drogi asfaltowej do Marianowa biegnąc groblą wzdłuż stawu hodowlanego udając się w kierunku mety. Zawodnicy biegnący dystans półmaratonu kończyli bieg natomiast maratończycy rozpoczynali drugą pętle.

Dystans trasy Półmaratonu to 21,097 km a maratonu 42,195 km. Na trasie były dostępne punkty odżywiania zlokalizowane co około 4-6km, na których dostępne była woda, napoje izotoniczne, banany, czekolada. Po zakończonym biegu każdy z uczestników otrzymywał posiłek regeneracyjny.

Celem imprezy była popularyzacja i upowszechnianie biegania jako najprostszej  i najzdrowszej formy ruchu, promocja i propagowanie walorów sportowo – rekreacyjnych i turystyczno –  krajoznawczych Puszczy Noteckiej.

Nagrody przygotowaliśmy dla najlepszych uczestników półmaratonu, maratonu spośród mieszkańców LGD Puszcza Notecka, a także dla najmłodszego i najstarszego uczestnika. Z ramienia Stowarzyszenia „Puszcza Notecka” najlepszą szóstkę w odpowiedniej kategorii honorowali: Irena Wojciechowska (Wiceprezes naszego Stowarzyszenia)  oraz Łukasz Klapczyński (Kierownik Biura).

Zwycięscy maratonu:

  • w kategorii mężczyzn :
  • Paweł Kosek
  • Kazimierz Chwirot
  • Marek Rutka
  • Adrian Bednarek
  • Tomasz Siwecki
  • Patryk Sopata
  • W kategorii kobiet najlepsze okazały się :
  • Joanna Pieczka
  • Kasia Kowalska
  • Iza Banaszczak
  • Aleksandra Kazubowska
  • Ewelina Puchała
  • Joann Kaczmarek

Zwycięscy półmaratonu:

  • W kategorii mężczyzn:
  • Mateusz Wolniak
  • Kamil Leśniak
  • Paweł Jankowiak
  • Wojciech Szymczak
  • Michał Leszczyński
  • Łukasz Kaczmarek
  • W kategorii Kobiet:
  • Patrycja Talar
  • Danuta Pietruszyńska.
  • Milena Górecka
  • Maria Adamska
  • Kinga Bogacka
  • Sonia Łastowska 

 

II PIKNIK Z MOIM PUPILKIEM

Dnia 29.08.2017r. odbyło się ostatnie spotkanie organizacyjne Pikniku z moim Pupilkiem który ma się odbyć już w niedzielę 3 września. Zapraszamy o 15,oo z pupilkami i nie tylko. W tym roku II edycja i tradycyjnie przyznajemy tytuł SUPER PUPILKA PUSZCZY NOTECKIEJ 2017 ! poza tym konkursy na najlepiej ubranego pupilka oraz na pupilka z temperamentnym charakterem. Super puchar Dyrektora CAK Międzychód. Liczne nagrody od sponsorów i organizatorów. Zbieramy karmę dla bezdomnych zwierzaków. Dla dzieci niespodzianki, gry i zabawy. Straż Miejska każdemu rozda odblaski w kształcie pupilków. Podczas imprezy wręczymy nagrody w konkursie plastycznym „Pupilek widziany moimi oczami”, a prace stanowić będą oprawę wydarzenia. Czekamy na WAS przy Hali Sportowej MOSTiR w Międzychodzie przy ul. Dworcowej.
Impreza współtworzona jest przez wiele osób i instytucji oraz przedsiębiorców: Gminę Międzychód, Starostwo Powiatowe w Międzychodzie, Straż Miejską w Międzychodzie, CAK Międzychód, MOSTiR, ŚDŚ Międzychód…. oraz licznych przedsiębiorców oraz wolontariuszy. animatorzy wolontariusze przygotowali i przeprowadza liczne konkursy, niespodzianki dla dzieci oraz gry !!! DZIĘKUJEMY!!!! Dziękujemy ekipie z Expresu Międzychodzkiego za materiał promujący nasze wydarzenie.
Patronat medialny : Tydzień Międzychodzki, Informator Międzychodzki, TV Wielkopolska oraz Expres Międzychodzki.

„I kudłate i łaciate, pręgowane i skrzydlate. Te, co skaczą i fruwają na nasz PIKNIK zapraszają”…

 

 

PIKNIK Z MOIM PUPILKIEM

W dniu 03 września 2017r. na terenie przy hali sportowej MOSTiR w Międzychodzie odbył się „Piknik z moim Pupilkiem”.  

Pogoda dopisała i „Piknik” cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców różnych gmin, w trakcie , którego odbywały się doradztwo z zakresu przedsiębiorczości przy stoisku organizatora Stowarzyszenia „Puszcza Notecka”. 

„Daniel Rębacz HUSSE Międzychód Sieraków Kwilcz Chrzypsko Wielkie i okolice” – prowadziło porady żywieniowe dla swoich pupilków oraz można było zaopatrzyć się w karmę dla swoich pociech.

Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie  przy swoim stanowisku Animatorzy  prowadzili malowanie twarzy dla dzieci a także atrakcje w postaci balonów. Pani Natalia Czarnecka dyrektor CAK w Międzychodzie poprowadziła Piknik z Moim Pupilkiem.

Towarzyszyły na imprezie stoiska z Powiatu Międzychodzkiego i Gminy Międzychód, reprezentowane przez Pana Burmistrza Krzysztofa Wolnego. 

W imprezę zaangażowani byli także przedstawiciele MOSTiR w Międzychodzie reprezentowanym przez Prezesa Ryszarda Rogale.

Przy stoisku Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzychodzie były ręcznie robione rękodzieła dla zwierząt, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Pani Teresa Walasek ze swoim salonem piękności prowadziła doradztwo i drobne usługi dla pupilków.  

Dmuchane Zamki dla dzieci były dostępne przez cały czas trwania pikniku.

 Odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Pupilek widziany moimi oczami” , który został przeprowadzony 23 sierpnia w Środowiskowym Domu Samopomocy.

  • Pierwsze miejsce zajął Alan Olszowski
  • Drugie miejsce zajął Adrian Wielgosz
  • Trzecie miejsce zajęła Hanna Patela

Oraz wyróżnienie otrzymała Hanna Jenek.

Na pikniku każdy mógł zgłosić swoją pociechę do konkursu w kategoriach:

– Super Pupil Puszczy Noteckiej 2017

– Pupil z temperamentnym charakterem

– Na najlepiej ubranego Pupila

  • W kategorii „Super Pupil Puszczy Noteckiej 2017” wygrał piesek ze schroniska imieniem LUNA. Właścicielką Magdalena Górna.

Nagroda w postaci Vouchera na kwotę 200zł do wykorzystania w sklepie zoologicznym Katarzyna Szufla Międzychód, także Voucher wejście na siłownie w Międzychodzkim Ośrodku Sportu, Turystyki i Rekreacji .

  • W kategorii „Na Pupila z Temperamentnym Charakterem” wygrał Piesek „Fado” właścicielem jest Pan Tomasz Piechota.

Wyróżnienia w tej kategorii: Grabska Wioletta „Jorguś”, Ewa Kropp  piesek „Ronia”, Aleksandra Szombara piesek „Demon”, Julia Napierała kotek „Rubi”

Nagroda w postaci Vouchera na kwotę 200zł na produkty z katalogu Husse, Voucher na kwotę 250zł do wykorzystania do końca 2017r w BEST meble, kuchnia, dodatki w Międzychodzie.

  • W kategorii „Na Najlepiej Ubranego Pupilka” wygrał pies „Pixi” właścicielem jest Pani Katarzyna Kaczmarek.

Wyróżnienia w tej kategorii : Piesek „Dear Mond Mo” Katarzyna Wesołowska, Piesek „ Dipsu Fli” Łukasz Andrykowski.

Nagrody w postaci Vouchera na kwotę250zł do wykorzystania do końca roku 2017 w BEST meble, kuchnie, dodatki w Międzychodzie, na kwotę 100zł do wykorzystania do końca roku 2017 w Drukarnia Międzychód

 

W trakcie pikniku były 3 pieski do adopcji które na dzień dzisiejszy znalazły swój dom. Wszystko przebiegało pod nadzorem Pani Małgorzaty Dobkiewicz reprezentująca Straż Miejską.

Pani Anna Sawala – fotograf przeprowadziła profesjonalną sesję zdjęciową pupilków biorących udział w pikniku.

 

Towarzyszył nam media społecznościowe TV WIELKOPOLSKA, Express Międzychodzki, Międzychód Nasze Miasto, Informator Międzychodzki oraz Tydzień Międzychodzko-Sierakowski.

Całe wydarzenie umilali artyści występujący na scenie w tym Pani Urszula Bielejewska, Natalia Pawłowska oraz  Jakub Zachciał.

 

Najaktywniejsza Lokalna Grupa Działania w Wielkopolsce2016

 

25 września mija rok od uzyskania tytułu ” Najaktywniejsza Lokalna Grupa w Wielkopolsce w 2016 r.”

 

 

 

 

Rajd Turystyczny – Maraton Puszczy Noteckiej

RAJD TURYSTYCZNY DLA MIESZKAŃCÓW LGD PUSZCZA NOTECKA.

24 września 2017roku na przystani nad Rzeką Wartą w Sierakowie odbył się Maraton Puszczy Noteckiej, którego jednym z elementów był   RAJD TURYSTYCZNY DLA MIESZKAŃCÓW LGD PUSZCZA NOTECKA.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników z całego obszaru terenu LGD „Puszcza Notecka”. Wzięło w nim udział ponad 100 wolontariuszy.

Start odbył  się na przystani nad rzeką Wartą w Sierakowie. Zawodnicy biegli  w kierunków stawów hodowlanych a następnie przecinając drogę w kierunku Marianowa w stronę Puszczy. Następnie kierowali się wzdłuż jeziora Lichwińskiego do osady Lichwin. Z osady Lichwin biegli w kierunku jeziora Kubek do Jeleńca gdzie znajdował się  pierwszy punkt żywieniowy. Dalej kierowały już strzałki oraz wolontariusze. Kolejnym punktem był jeden z malowniczych śródleśnych jeziorek, które uczestnicy pokonali specjalną groblą. Po minięciu grobli trasa skręcała w lewo. W okolicach 10km znajdowała się premia górska na Francuskich Górach. Po minięciu premii trasa wiodła w kierunku Borowego Młyna, a następnie przy 19km doprowadziła nas do Jeziora Lichwińskiego. Stamtąd strzałki kierowały ponownie w kierunku przecięcia drogi asfaltowej do Marianowa biegnąc groblą wzdłuż stawu hodowlanego udając się w kierunku mety. Zawodnicy biegnący dystans półmaratonu kończyli bieg natomiast maratończycy rozpoczynali drugą pętle.

Dystans trasy Półmaratonu to 21,097 km a maratonu 42,195 km. Na trasie były dostępne punkty odżywiania zlokalizowane co około 4-6km, na których dostępne była woda, napoje izotoniczne, banany, czekolada. Po zakończonym biegu każdy z uczestników otrzymywał posiłek regeneracyjny.

Celem imprezy była popularyzacja i upowszechnianie biegania jako najprostszej  i najzdrowszej formy ruchu, promocja i propagowanie walorów sportowo – rekreacyjnych i turystyczno –  krajoznawczych Puszczy Noteckiej.

Nagrody przygotowaliśmy dla najlepszych uczestników półmaratonu, maratonu spośród mieszkańców LGD Puszcza Notecka, a także dla najmłodszego i najstarszego uczestnika. Z ramienia Stowarzyszenia „Puszcza Notecka” najlepszą szóstkę w odpowiedniej kategorii honorowali: Irena Wojciechowska (Wiceprezes naszego Stowarzyszenia)  oraz Łukasz Klapczyński (Kierownik Biura).

Zwycięscy maratonu:

  • w kategorii mężczyzn :
  • Paweł Kosek
  • Kazimierz Chwirot
  • Marek Rutka
  • Adrian Bednarek
  • Tomasz Siwecki
  • Patryk Sopata
  • W kategorii kobiet najlepsze okazały się :
  • Joanna Pieczka
  • Kasia Kowalska
  • Iza Banaszczak
  • Aleksandra Kazubowska
  • Ewelina Puchała
  • Joann Kaczmarek

Zwycięscy półmaratonu:

  • W kategorii mężczyzn:
  • Mateusz Wolniak
  • Kamil Leśniak
  • Paweł Jankowiak
  • Wojciech Szymczak
  • Michał Leszczyński
  • Łukasz Kaczmarek
  • W kategorii Kobiet:
  • Patrycja Talar
  • Danuta Pietruszyńska.
  • Milena Górecka
  • Maria Adamska
  • Kinga Bogacka
  • Sonia Łastowska

 

Warsztat refleksyjny

Warsztat refleksyjny w LGD przeprowadzony zostanie w dniu 30.01 2018 r. w biurze LGD w Międzychodzie, początek, godz.  10:30.  Przeprowadzamy  ewaluację wewnętrzną jako narzędzie do monitorowania i ewaluacji realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w związku z Wytyczną nr 5/3/2017 w zakresie monitoringu i ewaluacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 z dnia 18 sierpnia 2017 r. Celem warsztatu jest bieżąca analiza procesu wdrażania oraz zmian w otoczeniu LSR.  Zapraszamy członków Zarządu, Rady Stowarzyszenia, Komisji Rewizyjnej i pracowników biura, ale również zapraszamy przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz sąsiednich LGD.

 

LGD Puszcza Notecka w Parlamencie Europejskim

Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Posłem do Parlamentu Europejskiego Andrzejem Grzybem w dniach od 25 do 28 marca 2018 r. organizuje wyjazd studyjny do Brukseli pn. „Wielkopolska Wielkanoc w Parlamencie Europejskim – prezentacja dorobku i potencjału Wielkopolskich LGD oraz promocja Wielkopolski – Europa przy Wielkopolskim stole Wielkanocnym: Wielkopolskie Lokalne Grupy Działania, czyli rozwój lokalny kierowany przez społeczność”. 
Uczestnikami tego wyjazdu będą przedstawiciele 26 Lokalnych Grup Działania z terenu Wielkopolski oraz przedstawiciele Wielkopolskiej Sieci LGD. 
W ramach wyjazdu studyjnego w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się konferencja pn. „LGD, Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność w politykach UE i Państw Członkowskich – wielkopolskie doświadczenia i wnioski dla kolejnych perspektyw finansowych UE”. Podczas konferencji omówione zostaną zadania i funkcjonowanie Lokalnych Grup Działania w obecnym okresie programowania na lata 2014-2020 oraz nowej perspektywie finansowej 2021-2027. 
Wieczorem odbędzie się wydarzenie kulturalno-kulinarne, podczas którego Lokalne Grupy Działania zaprezentują Wielkanocne tradycje i zwyczaje kultywowane na terenie województwa wielkopolskiego.
Celem przedsięwzięcia jest promocja regionalnego dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, a także regionalnych produktów wysokiej jakości. Udział w tym wydarzeniu stwarza dobrą okazję do promocji działań i aktywności wielkopolskich Lokalnych Grup Działania na forum międzynarodowym i pokazania roli LGD w rozwoju obszarów wiejskich i pobudzeniu aktywności mieszkańców wielkopolskiej wsi.
Dziękujemy naszym gminom i starostwom partnerskim ( Wronki,Międzychód, Sieraków, Obrzycko, Chrzypsko Wielkie, Kwilcz i Ostroróg oraz Starostwu Szamotulskiemu i Międzychodzkiemu) za przekazanie materiałów promocyjnych które zostaną przekazane podczas tego wydarzenia. Aby przybliżyć nasz folklor bierzemy z sobą wystawę fotograficzną z okazji 25-lecia Zespołu Folklorystycznego Marynia z Wronek. Naszym partnerem jest tez Olandia która podczas tego wydarzenia zaprezentuje pokaz kulinarny z zachowaniem tradycji wielkanocnych. Nasze stoisko będzie obfitowało w wyroby lokalnych cukierni, masarni i piekarni. Dziękujemy wszystkim za dobrą współpracę, dziękujemy ŚDŚ Międzychód z panią Katarzyną Dziechciarz na czele za przygotowanie wspaniałych gadżetów Wielkanocnych. 
Dzisiaj pakujemy materiały za które dziękujemy. 
Tak jak już wcześniej informowaliśmy stół nasz robimy wspólnie z LGD Kraina Trzech Rzek, KOLD i Dolina Wełny – w ten sposób pokażemy nasz subregion i jego bogactwo.