Wyjazd studyjny po lokalizacjach dotowanych przez LGD Puszcza Notecka (24.09.2021)


Wyjazd studyjny po lokalizacjach dotowanych przez LGD Puszcza Notecka (24.09.2021) z okazji 15 Lecia działalności .

W nawiązaniu do ustaleń poczynionych w Obrzycku na spotkaniu z Włodarzami Gmin i starostw partnerskich Nasze Stowarzyszenie postanowiło zorganizować wyjazd studyjny po wskazanych przez gminy przykładowych lokalizacjach inwestycji.

Wydarzenie to miało na celu przybliżenie działalności LGD „Puszcza Notecka” z okazji 15-Lecia.

24 września 2021 roku  spotkaliśmy się w Centrum Kultury i Edukacji w Kwilczu, gdzie Dyrektor Centrum Pani Magdalena Jabłońska oraz Prezes Jacek Kaczmarek powitali uczestników i wyjechaliśmy w  odwiedziny do gmin.

  1. Chrzypsko Wielkie – na plaży, przy zrealizowanych z pomocą Puszczy Noteckiej obiektach powitali nas Wójt Gminy Chrzypsko Wielkie – pan Edmund Ziółek, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego pan Przemysław Ajchler, członek Rady naszego Stowarzyszenia – mieszkanka Chrzypska pani Małgorzata Borowicz, Dyrektor chrzypskiego Domu Kultury pan Łukasz Majchrzak oraz uczestnicy zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy.  Spotkanie było okazją do podziękowań – złożonych przez Prezesa Jacka Kaczmarka członkowi naszego Stowarzyszenia – panu Wójtowi Edmundowi Ziółkowi oraz przedstawicielowi Samorządu Wojewódzkiego – panu Przemysławowi Ajchlerowi, a także pani Małgorzacie Borowicz – za pracę w Radzie Stowarzyszenia – od początku jej istnienia i Łukaszowi Majchrzakowi – za współpracę przy organizowanych przez nas w Chrzypsku wspólnych wydarzeniach.

                          

  1. Ostroróg – tutaj nad jeziorem w Morminie  mieliśmy okazję zobaczyć kompleks wypoczynkowy, na terenie którego dokonano wymiany pomostów, posadowiono wiatę z ławkami, miejsce do grillowania, boisko siatkówki plażowej. W obiekcie przywitał nas Roman Napierała Burmistrz Ostroroga wraz z współpracownikami: Karoliną Bloch, Lilianą Kaszkowiak, Honoratą Wachowiak, Stanisławem Żołądkowskim. Burmistrz Roman Napierała oraz Karlina Bloch Dyrektor Biblioteki opowiedzieli o planach związanych z dalszym zagospodarowaniem ośrodka. Podczas miło spędzonego czasu przy poczęstunku w Restauracji przy Jeziorze Prezes Jacek Kaczmarek wraz z Wiceprezesem Mieczysławem Trafisem podziękowali za wieloletnią współpracę i pomoc w  tworzeniu podwalin naszego Stowarzyszenia w 2006 roku.

  1. Obrzycko – tutaj mogliśmy zobaczyć kompleks inwestycyjny służący lokalnej społeczności w Obrowie. Na miejscu powitał nas Włodzimierz Janasek – Przewodniczący Rady Gminy Obrzycko i jednocześnie radny naszego Stowarzyszenia od początku powołania Rady ds.oceny i wyboru operacji, a także Mariusz Śmigielski radny Rady Gminy oraz radny naszego Stowarzyszenia. Wraz z nimi przyjął nas pan Marian Matuszak członek Komisji Rewizyjnej naszego Stowarzyszenia od 2006r. Nie mogło zabraknąć lokalnych liderek – tak bardzo nam pomocnych przy organizacji wydarzeń na terenie gminy: pani Urszuli Anglard oraz pani Jolanty Barłóg.  Włodzimierz Janasek w imieniu pani Ireny Rakowskiej – Wójta Gminy Obrzycko przedstawił efekty wieloletniej współpracy charakteryzując poszczególne dofinansowania pozyskane z Puszczy Noteckiej. Nie zabrakło wspomnień z wydarzeń dla lokalnej społeczności z udziałem prężnie działającego Koła Gospodyń. W prezentowanym obiekcie widać gospodarską rękę oraz tworzenie wartości dodanej w postaci prac wykonanych społecznie przez mieszańców Obrowa. Piękna świetlica służąca mieszkańcom, wigwam, w którym gościnni mieszkańcy zorganizowali dla nas ognisko i poczęstunek, boisko do siatkówki, plac zabaw czy wiata to zasoby, które mimo upływu lat są zadbane i służą mieszkańcom wioski i gminy.

  1. Wronki Szkoła na Leśnej. Tutaj z wielką satysfakcją mogliśmy podziwiać urządzenia siłowni zewnętrznej i bieżnię. Po  środki z Puszczy Noteckiej sięgnęło Starostwo Powiatowe w Szamotułach, które również jest naszym członkiem.  W imieniu Starostwa powitał nas pan Rafał Zimny Wicestarosta Szamotulski. W imieniu Moniki Kozber  Dyrektor Szkoły powitała nas Magdalena Walczak Zastępca Dyrektora Szkoły na Leśnej. Starosta pogratulował jubileuszu 15-lecia działalności wspominając pierwsze lata prac nad strategią i podkreśliłnasz wkład nie tylko w rozwój infrastruktury lecz też w budowanie sieci powiązań oraz aktywizowanie lokalnej społeczności. Prezes Jacek Kaczmarek wyraził uznanie dla bardzo dobrej współpracy z Powiatem Szamotulskim i podziękował za wspieranie naszych inicjatyw. Podziękowanie skierował też do Pani Magdaleny Walczak z prośbą o wyrażenie uznania za otwartość i wieloletnią współpracę dla Pani Moniki Kozber, bowiem ze Szkołą na Leśnej w partnerstwie realizowaliśmy wiele inicjatyw – choćby ostatni projekt dofinansowany z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, którego efektem jest książka kulinarna. Pani Dyrektor serdecznie dziękujemy za przychylność i otwartość na wspólne inicjatywy, które mogą przyczynić się także do poszerzenia wiedzy i doświadczeń młodzieży.

  1. Wronki – Gmina. Przy kładce we Wronkach powitał nas Burmistrz Mirosław Wieczór, który zaprosił nas do zwiedzenia bulwaru dofinansowanego z Puszczy Noteckiej. Podsumowując wieloletnią współpracę podkreślił, że Gmina pozyskała z naszego Stowarzyszenia ponad 1,6 mln zł na rozwój, m.in. są to świetlice wiejskie, które zostały wyremontowane, doposażone lub wybudowane (świetlica w Chojnie), ponadto place zabaw, siłownie czy infrastruktura turystyczna. Burmistrz przedstawił plany rozwoju miasta i gminy oraz zamierzenia inwestycyjne na bulwarze. Dziękując za wsparcie i wieloletnią, bardzo dobrą współpracę Prezes Jacek Kaczmarek oraz Józef Kubanek Przewodniczący Rady ds. operacji ub. kadencji pogratulowali imponującej inwestycji nad Wartą, która wzbogaca ofertę turystyczną i służy mieszkańcom.

 

  1. Sieraków – Lutom – tutaj odwiedziliśmy świetlicę wiejską, na którą Gmina Sieraków pozyskała ok. 500 tys.zł z naszego Stowarzyszenia. Powitał nasWiceburmistrz Sierakowa pan Arkadiusz Świderski. Prezes Jacek Kaczmarek oraz  Mieczysław Trafis – Wiceprezes podziękowali panu Wiceburmistrzowi za pomoc i wsparcie merytoryczne podczas pisania Lokalnej Strategii oraz prosili o przekazanie takich podziękowań panu Burmistrzowi Sierakowa Witoldowi Maciołkowi za wieloletnią, owocną współpracę Gminy ze Stowarzyszeniem.

 

  1. Sieraków – Muzeum Zamek Opalińskich instytucja powiatowa. Tu przywitał nas pan Rafał Litke – Starosta Powiatu Międzychodzkiego, który podkreślił, że Muzeum jest bardzo skuteczną instytucją kultury w pozyskiwaniu środków finansowych – nie tylko z naszego Stowarzyszenia. W ubiegłej perspektywie finansowej w ramach tzw. Małych Projektów zrealizowano w Zamku wiele działań kulturalnych, a w tej perspektywie finansowej również w ramach naszych dotacji zostały odnowione zamkowe mury. Pan Starosta podziękował nam również w imieniu Dyrektora Zamku Roberta Jędrzejczaka za współpracę, w ramach której organizujemy wspólne wydarzenia w partnerstwie – choćby szkolenia młodzieży z kulinariów, których efektem jest ostatnio wydana książka kulinarna, czy partnerstwo podczas Pikniku Europejskiego. Prezes Jacek Kaczmarek złożył podziękowania dla Pana Dyrektora Roberta Jędrzejczaka za wieloletnią pracę w Radzie ds. wyboru i oceny operacji oraz w tej kadencji pełnienie funkcji Przewodniczącego. Podziękował również za wielokrotne udostępnienie Sali na szkolenia czy spotkania lokalnych liderów.

 

    1. Międzychód – jezioro i ośrodek Mierzyn. W imieniu Burmistrza Międzychodu pana Krzysztofa Wolnego powitał nas pan Tadeusz Wienke- Kierownik wydziału ds. Promocji Gminy Międzychód.Spotkanie to było okazją do podziękowań, jakie za pośrednictwem pana Tadeusza Wienke złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia i Prezes Jacek Kaczmarek Burmistrzowi Międzychodu panu Krzysztofowi Wolnemu – za wieloletnią doskonałą współpracę międzychodzkiego Samorządu i władz Gminy z naszym Stowarzyszeniem. Wspólnie z panem Tadeuszem Wienke udaliśmy się następnie na mierzyńską plażę, odnowioną dzięki funduszom pozyskanym z Puszczy Noteckiej.Członkowie Stowarzyszenia podziwiali efekty remontu plaży i następniezrealizowane przez Gminę Międzychód inwestycje – na terenie ośrodka wypoczynkowego Mierzyn – ulice i parking, które w istotny sposób uatrakcyjniają ten znany obiekt turystyczny.